27 Şubat 2011 Pazar

toz yorgunluğu

1 yıldır oturulmayan evde biriken ve her yerden durmadan dökülen taş toprak molozları atmak için 4 saat aralıksız çalışan ben, şu an beli başı tutulmuş bir vaziyette ööle mal gibi oturuyorum. Ya aslında keyifliyim oolum.1 yıldır oturulmayan evde senin ne işin var niye temizledin manyak mısın diye sorabilir insanlar. Ben manyakmışım dimi.Gidip boş evleri temizliyomusum manyak gibi. Sonra da ay belim tutuldu çok yoruldum diye ilgi bekliyomusum :) Yok yok, sevgilimin evi. Yeni tutuldu da ev..O demişti ama yorma kendini diye ama ben dayanamadım. keyif almasam yapmazdım zaten. Osho'yu bir kez daha saygıyla anıyorum burda. Feci meditativ bir eylemdi. Süperim! :)

Valla ev benim evden daha güzel onu söyliim :)ben kendi evimde bile bu kadar temizlik yapmıyorum ki..."kıyı bucak temizlik" diye bir laf vardır. Anneannem derdi hep. Kıyı bucak temizliği anneanneler yapar anca. ben yapmam. Kendimi o kadar yoramam. Yapacak daha önemli işlerim var; blog yazmak gibi heheheoheohioğğğ :)) sevgilinin evine yapmışın ama diye bir cümle yakaladım havada. Evet yaptım. Suçluyum. Yılda bir kere belki gelir o şevk o da bu seferlik ona denk geldi. Haa bi dahaki sefere kendi evime denk gelir belki o şevk..ama belki :) ama sonuçta orası da benim evim sayılır...sayılır değil öyle...o yüzden pek de birşey farketmiyor azizim.

Mesela pislik ve temizlik anlayışım çok farklı benim. Pis değilim asla ama millete batan şeyler bana batmaz. Buzdolabı yeni alındıysa mesela, öyle ıcığıyla cıcığıyla uğraşamam, bi silerim olur biter. Ya da eve yeni alınan bardak tabak falan gibi şeyleri öyle makineye atıp da yıkamam, sudan geçiririm olur biter. Ne lan ne var abartacak...altı üstü toz var üzerinde...ölmedim hasta da olmadım şu ana dek...benim içim rahat valla :) ya da böyle koltukları çekip, kitapları indirip falan toz alamam...haa belki çok mutluysam o da yılda 1-2 kez belki olabilir. keyfime bağlı. Ya bana ciddi sinir basıyo öyle zamanlarda. Böyle her yer dağılıyo ya, onu indir bunu indir, koltuğun üstü ıcık bıcık doluyo falan...hhhöööf! Böyle minik ıcık bıcıklarla uğraşmak fenalık bastırıyor bana. Zaman kaybı gibi geliyor, anlamsız geliyor, öyle bir halet-i ruhiye içine giriyorum. Elde bulaşık yıkarken çatal bıçal yıkamak ve çamaşır asar ve toplarken don, çorap falan deli eder beni. Bir iş yaparken de fazla ayrıntıya girersem zaman kaybediyormuşum gibi gelir hep, zaten pek çok konuyu çabuk kavrayabildiğimden,ayrıntılarda boğulmak beni benden alıııır götürür ağzımı yüzümü yamultur bırakır. Öyle yani. napiim.

Bi de cam silmek. Cam silmek kadar gereksiz bir eylem var mıdır acaba? Anneannem "elalem ayıplar" diye cam silerdi. Çok titiz bi kadındı o ayrı da hep elalem için yapılırdı her şey. Çamaşırlar da elalem için asılırdı mesela. Düzgün asmak mühimdi. Paçavra gibi asarsan elalem ayıplardı. Ev bile elalem için temizlenirdi. Güzel yemekler bile elalem için yapılırdı. Arkandan ne hamarat kadın diye konuşsunlar diye. Hayatları buydu.kendileri de konuşurdu; "falancanın kekini hiç beğenmedim" filancanın halısı ne pisti aaaay" diye...Bi de bi tepki oluştu galiba bende. Aileden biri hep bu konuda övülürdü. (yenge, teyze kızı falan) Şöyle titiz böyle titiz falan diye. Uyuz olurdum. Öyle olunca herkesin bana saygı duyacağını sandım hep. O kişi de, herkesin onu öyle bulduğunu bilerek kasım kasım kasılırdı. Bu ne oğlum! titizliğinle mi varolacaksın bu hayatta? ben istemedim.Reddettim. Farklı olucam diye böğürdüm. Oldum da...Evet evet biraz da tepkiden öyle oldu...Titizlik manyağı bir ailede büyüyüp "kıyı bucak" temizliği reddetmek böyle açıklanabilir.

 Hep düşünürüm şimdi ne kadar boşa harcamışlar hayatlarını diye...Ben de her bi şeyi öğrendim de yapasım yok. Yapasım olsa bile başkaları için yapmam. Durum bu.

aaa ama dondu sütyendi falan hassasım bak o konularda...kesin yıkarım onları...sonra küpeler mesela...2-3 kez kolonyalı pamukla ovulur öyle takılır; yeni alındıysa...falan filan işte...Takıntım yok mu demiştim? halt etmişim :))

Güzel bir pazar geçirmeyi umut etmekteyim. Bi de "...and the oscar goes to.." yu da merak ediyorum bu arada. Uyumaz da uyanık kalırsam izlemeyi planlıyorum.Sevgiler, saygılarr

NOT: Paylaştığım filmler harbi güzel filmler ha, izleyin ulen! :))

2 yorum:

Miskin Kek dedi ki...

Aaa bak ben de senin tam tersinim. Toz gördüğümde dayanamam. Hani titiz bir hatun da değilim, dağınığımdır hem de feci, ama bir yerde toz görmiyim hemencik siliveririm :D

Annemgilde beni hep mukayese yapardı, yok falancanın kızı bilmem ne çorbası pişirmiş, bilmem tülleri bile yıkayıp ütülüyormuş diye. Övülür de övüler bu tarz insanlar. Ben onları Avrupa yakasındaki Makbule tipleri gözüyle görüyorum o ayrı :D

Bu arada bir minik ödül sana ithaf ettim :)

http://miskinkek.blogspot.com/2011/02/okunmas-keyifli.html

L'ucyn dedi ki...

heeey yaşasın! çok mutlu oldum:) çok teşekkürler miskincimm :) ben de bu tarz bişeyler yapıcam uygun bir zamanda...:)